Geopark - Kraina polodowcowa nad Odrą

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Centra informacyjne i rozbudowa infrastruktury obiektów związanych z epoką lodowcową
w Ziethen i Moryniu

Gemeinsame Region - Gemeinsame Ziele

Wspólny Region - Wspólne Cele

 

Kofinanziert aus der Europäischen Union
(Europäischer Fonds für Regional Entwicklung)

Współfinansowane przez Unię Europejską
(Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego)

 

Epoka lodowca jest super!

Zwiedzając wystawę „Doświadczenie epoki lodowcowej” w centrum informacyjnym Geoparku, możecie Państwo odbyć podróż w czasie od okresu ostatniego zlodowacenia do dzisiaj.

Kamień w naturze, historii i kulturze

Spacer po Moryniu to podróż wehikułem czasu. Krok po kroku przemierzamy kolejne epoki aby w końcu po przejściu przez średniowieczne bramy murów obronnych trafić na torpy zwierząt, które stąpały po tych ziemiach około 15 tyś lat temu. Wzdłuż brzegu pięknego daru epoki lodowcowej jakim jest jezioro Morzycko, rozciąga się aleja na której zwierzęta Plejstocenu odcisnęły ślady swoich łap i kopyt. Podziwiając potęgę prehistorycznej fauny idziemy dalej, do Kamiennego Ogrodu, w którym znajduję się kolekcja głazów narzutowych naniesionych w okolice Morynia ze Skandynawii podczas ostatniego zlodowacenia. Dowiadujemy się tu, że architektura regionu ściśle związana jest z ostatnim zlodowaceniem, które dostarczyło nam z północy olbrzymią ilość materiału skalnego wykorzystywanego do budowy domów, kościołów, budynków gospodarczych, murów obronnych, brukowanych dróg, itp.

Spacer po Moryniu i okolicach rozbudza wyobraźnię i ciekawość. Zastanawiamy się jakie procesy ukształtowały ten piękny region. Tajemnice epoki lodowcowej i jej wpływu na naturę, historię i kulturę przybliża nam stała ekspozycja w Regionalnym Biurze Geoparku.

Organizacja Centrów Informacyjnych oraz rozbudowa infrastruktury miejsc atrakcyjnych turystycznie w miejscowościach Ziethen i Moryń dla intensywnego wykorzystania turystycznego krajobrazów ukształtowanych przez lodowiec po obu stronach Odry (Geopark - Kraina Polodowcowa nad Odrą).

Projekt dofinansowany w 85% ze środków Unii Europejskiej w ramach programu  INTERREG IV A Województwo Zachodniopomorskie-Mecklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia.

Artykuły

Spotkanie robocze gmin partnerskich. Moryń - Joachimsthal

Przejdź do - Spotkanie robocze gmin partnerskich. Moryń - Joachimsthal

     W dniu 7 marca 2017 roku w Urzędzie Miejskim w Moryniu odbyło się spotkanie robocze gmin partnerskich Moryń i Joachimsthal. Celem spotkania było zaplanowanie wspólnych działań, które pozwolą na dalszy rozwój polsko-niemieckiego Geoparku – Kraina polodowcowa nad Odrą. Ustalono, że konieczne jest wypracowanie strategii wzajemnej promocji oraz ściślejsza współpraca jednostek organizacyjnych w tym szczególnie szkół.

     Na kolejnych spotkaniach uzgodnione zostaną konkretne rozwiązania, których wdrożenie podniesie atrakcyjność turystyczną polsko-niemieckiego Geoparku.

Dział Promocji
9 marca 2017